Uz sākumu
0
0
Uz sākumu

5 Skandināvijas dizaina zelta likumi.

Vienkāršība, funkcionalitāte un minimālisms - trīs būtiski principi, kas raksturo daudzveidīgo un dāņu, norvēģu, zviedru un somu mājās dominējošo interjera dizainu. Skandināvu interjeri šodien ir izplatīti dažādos pasaules reģionos. Kurus no šiem principiem vari izmantot arī savās mājās?

1. Viens no svarīgākajiem skandināvu dizaina principiem ir izturība.

Skandināvi lolo un saglabā senas tradīcijas, un viņu darbi netiek radīti nakts laikā.  Piemēram Alvara Aalto vāze 1936 gadā Milānas triennālē ieguva zelta medaļu, nemainīgas tiek ražotas vēl jo projām.  Vienīgie atjauninājumi ir vāžu krāsas, forma un ideja paliek nemainīga.

Skandināvu valstu dizaina moto -  viss, kas tiek ražots šodien, rīt un pēc 100 gadiem saglabāsies moderns un aktuāls.

Šo iemeslu dēļ ziemeļvalstu mājas apvieno iepriekš minētās kvalitātes- funkcionalitāti un racionalitāti, kā arī neuzkrītošu un ilgstošu greznību.

2. Skandināvu mājās dominē dabas krāsas un materiāli.

Skandināvu dizainā priekšroka tiek dota klusiem, piezemētiem, bāli ziliem, pelēkiem, baltiem un krēma krasas toņiem. Šī krāsu palete ir kļuvusi par zīmolu, skandināvu dizaineri atver durvis uz pasaules tirgu.

Tiesa, daudzi skandināvu dizaineru darbos arī ir spilgtāki un kontrastējošāki toņi, taču tie lieliski sader kopā ar klasiskajiem skandināvu toņiem.

Ir svarīgi pieminēt, ka skandināvu dizaineri dod priekšroku dabīgi balinātam koka grīdām un griestiem, kas rada lielākas telpas un tīrības iespaidu, turklāt, nepretenciozas krāsas rada vietu rotaļīgiem un ekspresīviem interjera elementiem.

Šie interjeri pārsvarā ir veidoti no dabīgiem materiāliem – koka griezti, grīdas, kāpnes un mēbeles, kā ari augi, kas dod interjeram dzīvīgumu.  

Dabas oāze mājās – tiem, kuru logi ir pavērsti uz pilsētvidi. 3. Dabiska gaisma

Ziemeļvalstīs kur ziemas ir garas un polārās naktis var ilgt mēnešiem mājas mēģina būvēt tā, lai tajās ienāktu pēc iespējas vairāk dabiskās gaismas.  

Milzīgi logi, kas stiepjas no grīdas līdz griestiem ir dizaina risinājums, kas ļauj baudīt gaismu līdz saulrietam.  Tiem kuru mājas atrodas pie lielceļiem logi uz dabu rada siltumu un komfortu mājās. 


4. Formas un funkcijas apvienojums.

Minimālistiskais skandināvu dizains dod priekšroku funkcionalitātei. Visa pieejamā telpa tiek maksimāli izmantota (katram priekšmetam ir sava vieta), savukārt atpūtas un dzīvojamas telpas ir plašas un gaišas.

Tā kā lielākā daļa skandināvu dizaina un mēbeļu ir veidotas no koka vai tekstila, tad tās lieliski sader ar dabīgajiem materiāliem, kas ir izmantoti mājā.

5. Atelpa no garajam ziemām – mājas kamīns.

Atšķirībā no Ziemeļamerikas mājokļiem, Skandināvijā kamīni reti atradīsies mājokļa vidū, pārsvarā tie būs novietoti istabas stūros.

Tā kā mūsdienu mājokļos siltuma avota atrašanās vieta vairs nav tik svarīga, tad tā atrašanās vietas izvēle ir vairāk dizaina jautājums.

Tādēļ arvien vairāk tiek izmantoti arvien mazāki kamīni, kas aizņem maz vietas, un ar kuriem ir vieglāk strādāt un tos kopt. Tie piepilda māju ar patīkamu siltumu.